SERUM “ Amaranthino Skin ExtremeVelvet”
BioEO
Bio Energy Optimized
Serum to zostało zaprojektowane z myślą o głębokiej regeneracj skóry oraz stymulacji produkcji kolagenu i kwasu hialuronowego.
Skład serum zawiera wyłącznie roślinne składniki całkowicie naturalne i w większości pochodzące z upraw ekologicznych.
Serum to zawiera szereg składników znanych z tego, że aktywnie przyczyniają się do zapobiegania starzeniu się skóry, usuwają zmarszki i glęboko regenerują wszystkie warstwy skóry..
Najsłynniejsze firmy kosmetyczne (np. Dior-“Capture XP”, Skeyndor-“External Line”, Helena Rubinstein-“Prodigy Extreme”, ceny PLN 200-350 ) rozpoczęły produkcję kosmetyków zawierających RKM ze względu na ich niespotykane właściwości.
Produkt ten służy do codziennej pielęgnacji i regeneracji skóry twarzy i szyi oraz może być stosowany do skóry całego ciała a szczególnie do miejsc zniszczonych.
Już po kilku dniach używania skóra stanie się gładka i jędrna a w miejscach, gdzie skóra była szczególnie zniszczona, zajdzie znaczna poprawa.
Serum w niewielkiej ilości należy rozprowadzić na całą skórę twarzy i szyi zaraz po umyciu, można to robić rano lub wieczorem.
Świetnie odbudowuje włosy: należy rozprowadzić starannie niewielką ilość serum na mokre włosy.
SKŁAD:
- 1. Wyciąg z peruwiańskiej rośliny Tara (Caesalpinia spinosa), której naturalne cząsteczki nawilżające – galaktomannany, są ekstrahowane z endospermy nasion
- 2. Ekstensyna-Roślinny odpowiednik kolagenu
- 3. Ekstrakt z zielonej herbaty
- 4. Roślinne Komórki Macierzyste jabłoni
- 5. Kompleks Ceramidowy
- 6. Wyciąg z alg
- 7. Bioferment z Alg
- 8. Witamina B5 (D-Pantenol)
- 9. Potrójny Kwas Hialuronowy
- 10. Ekstremolit bakterii Archae
- 11. Wyciąg z Korzenia Tarczycy Bajkalskiej
- 12. Wyciąg z owoców Noni
- 13. Ekstrakt z Centella Asiatica
- 14. Skwalan z oliwek
- 15. Jedwab Hydrolizowany
- 16. Honeyquat
- 17. Hydrolizat Kadzidłowca
- 18. Woda z wyspy Fiji
- Wyciąg z peruwiańskiej rośliny Tara to specjalnie wyselekcjonowana substancja naturalnego pochodzenia będąca doskonałym środkiem nawilżającym. Naturalne cząsteczki nawilżające – galaktomannany, są ekstrahowane z endospermy nasion peruwiańskiej rośliny Tara (Caesalpinia spinosa), bardzo odpornej na ekstremalnie suchy klimat rejonu Andów. Surowiec nie zawiera w swoim składzie glikolu propylenowego.
Wyciąg jest zbudowany z galaktomannanowych cząsteczek nawilżających występujących w postaci trójwymiarowej matrycy, uwalniającej stopniowo oligosacharydy. Galaktomannany są polisacharydami o dużej masie cząsteczkowej, wyselekcjonowanymi na bazie ich naturalnych funkcji nawilżających. Dzięki nadzwyczajnej zdolności retencyjnej, chronią one zarodek drzewa Tara przed odwodnieniem. Oligosacharydy dzięki małym rozmiarom cząsteczek penetrują warstwę rogową nawilżając głębsze partie skóry. Wyciąg z Tara, w celu uzyskania uniwersalnego, podwójnego efektu nawilżającego, działa na dwóch poziomach: natychmiastowa i dłutowała poprawa stopnia nawilżenia warstwy rogowej. regulacja procesu złuszczania naskórka, prowadząca do poprawy wyglądu skóry.
Działanie powierzchniowe: natychmiastowe nawilżenie
W związku z tym, że galaktomannany, z powodu dużych rozmiarów cząsteczek, nie mogą penetrować skóry, pozostają one na powierzchni warstwy rogowej, przyczyniają się do uzyskania efektu natychmiastowego nawilżenia, nadającego skórze bardziej jednorodny wygląd. Ograniczają transepidermalna utratę wody.
Działanie wewnętrzne: akumulacyjne nawilżenie i regulacja łuszczenia
Galakto-manno-oligosacharydy dzięki małym rozmiarom cząsteczek penetrują warstwę rogową stając się integralną częścią naskórka, gdzie wzmacniają efekt nawilżenia. Regularna aplikacja wyciągu zachowuje na skórze trójwymiarową matrycę przez dłuższy czas, pozwalając na stopniowe uwalnianie z niej cząsteczek, w zależności od ich wielkości. Oligosacharydy zawarte w matrycy przenikają z zewnętrznej powierzchni warstwy rogowej do jej wnętrza w następujący sposób: najmniejsze cząsteczki, które są łatwiej uwalniane z koloidalnej matrycy, docierają do najbardziej wewnętrznych pokładów warstwy rogowej; największe cząsteczki, które potrzebują na to więcej czasu, zajmują miejsce na powierzchni warstwy rogowej.
Natychmiastowe działanie nawilżające sprawia, że wyciąg z Tary zalecany jest do produktów kosmetycznych do pielęgnacji twarzy i ciała (sole do kąpieli, mleczka do ciała, kremy do rąk).
Akumulacyjne i długotrwałe działanie czyni wyciąg z Tary odpowiednim do wykorzystania w produktach przeznaczonych dla skóry suchej, zniszczonej i dojrzałej.
Zdolność regulowania procesem złuszczania sprawia, że wyciąg z Tary nadaje się również do kosmetyków mających na celu poprawę wyglądu skóry (efekt gładkości, elastyczności, miękkości).
Dzięki wysokiej zdolności nawilżającej można stosować gotakże w produktach do włosów, takich jak szampony i lotiony, ze względu na poprawę pewnych fizycznych właściwości włosów, (np. łamliwość).
- Ekstrakt z zielonej herbaty: Epikatechiny to główny składnik katechin zaliczanych do grupy flawonoidów i wykazujących silne właściwości przeciwutleniające i przeciwnowotworowe.
Epilogalusokatechina (EGCG) to najsilniej działający z zawartych w zielonej herbacie przeciwutleniaczy, który blokuje enzym urokinazę wydzielany przez komórki nowotworowe i odpowiedzialny za niszczenie zdrowych komórek oraz enzymy niszczące kwas hialuronowy (hialuronidaza) i lipidy cementu międzykomórkowego (lipoksygenaza). Chroni ponadto przed wolnymi rodnikami, w tym, agresywnym tlenem singletowym.
Ekstrakt z zielonej herbaty blokuje także enzym odpowiedzialny za degradację kolagenu w skórze właściwej (kolagenaza), a tym samym odpowiedzialny za proces starzenia się skóry.Właściwości kosmetyczne ekstraktu z zielonej herbaty:
*przeciwutleniające i wspomagające ochronę skóry przed promieniowaniem UV – najlepiej w postaci własnoręcznie wykonywanych serów antyoksydacyjnych stosowanych pod filtry;
*ściągające, przeciwbakteryjne i tonizujące;
*łagodzące stany zapalne i podrażnienia skóry – również po oparzeniach słonecznych;
*regenerujące i zabliźniające;
*napinające i zwiększające elastyczność skóry;
*pobudzające krążenie krwi i ujędrniające.
- Wyciąg z Noni: Morwa indyjska (noni, Morinda citrifolia) jest thaitańskim drzewem, którego owoce wykazują nadzwyczajne właściwości lecznicze i kosmetyczne. Ekstrakt z owoców noni, jest bogatym źródłem atyoksydantów i komponentów pielęgnujących, przywracających skórze młodzieńczy wygląd, jednocześnie zwalczając objawy przedwczesnego starzenia, wygładzając zmarszczki i zapobiegając ich pogłębianiu.
Ekstrakt z owoców noni jest bogatym źródłem magnezu, wapnia, fosforu, miedzi i żelaza, witaminy C, prowitaminy A, witamin z grupy B oraz szeregu wyjątkowych protein i enzymów. Ma doskonałe właściwości odżywcze i pobudzające oraz pielęgnacyjne.
Morinda citrifolia jest idealnym dodatkiem do preparatów przeciwstarzeniowych i odżywczych. Koi podrażnioną, suchą skórę, nawilża i zmiękcza ją, poprawia barierę lipidową, chroniąc ją przed utratą wody. Ponadto normalizuje metabolizm
- Kompleks Ceramidowy to lipidowa mieszanina identycznych z ludzkimi trzech rodzajów ceramidów: ceramidu typu 3, ceramidu typu 6 II, ceramidu typu 1 oraz wolnych kwasów tłuszczowych, fitosfingozyny i cholesterolu.
Ceramidy są połączeniami sfingozyny z kwasami tłuszczowymi. Stanowią główny składnik spoiwa wypełniającego przestrzenie międzykomórkowe w warstwie rogowej naskórka.
Warstwa rogowa jest najbardziej zewnętrzną , a więc najbardziej widoczną warstwą skóry i w związku z tym jej rola w estetycznym wyglądzie człowieka jest najważniejsza. Stanowi barierę, jest miejscem na gromadzenie się substancji tłuszczowych i uczestniczy bardzo aktywnie w zjawisku nawilżania skóry. Warstwę rogową tworzą komórki (korneocyty), które są wynikiem końcowego procesu rogowacenia. Korneocyty układają się – określając bardzo schematycznie – na wzór ceglanego muru. Łączące je spoiwo ma chrakter lipidowy i składa się z mieszaniny wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, cholesterolu i ceramidów. Szczególnie charakterystyczna dla naskórka jest właśnie duża zawartość ceramidów (40-50%), które można uznać za najważniejsze lipidy w barierze warstwy rogowej skóry. Barierę tę tworzą oprócz ceramidów także cholesterol (25-35% łącznie z siarczanem cholesterylu) i wolne kwasy tłuszczowe. Dzięki wymienionym składnikom ma ona strukturę ciekłych kryształów, a taka właśnie budowa decyduje o zatrzymaniu wody w skórze, a więc o prawidłowym jej nawilżaniu. Zaś dostateczne nawilżenie oraz prawidłowa zdolność do złuszczania się warunkują gładki i promienny wygląd cery.
Ceramidy naturalnie występujące w skórze są kompleksową mieszaniną ponad 100 różnorodnych związków. Natomiast samych ceramidów zidentyfikowano siedem i oznaczono je cyframi arabskimi (1, 2, 3, 4, 5, 6I, 6II). Kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu cementu, który zapobiega łuszczeniu się skóry, a także utracie wody poprzez naskórek pełni zawierający w swoim składzie kwas linolowy ceramid typu 1, którego zawartość w cemencie jest najmniejsza (ok. 8%).
Ceramidy wpływają również pozytywnie na kondycję włosów. Lipidy te są bowiem naturalnym składnikiem spoiwa, które wypełnia przestrzenie między komórkami osłonki włosa. Ceramidy decydują tu, podobnie jak w skórze, o zwartości tego spoiwa, a więc o właściwym nawilżeniu włosów, ich elastyczności i sprężystości.
Niekorzystnie na ilość ceramidów w skórze (a w konsekwencji na spoistość i estetyczny wygląd naskórka) i we włosach wpływają mydło, detergenty, retinoidy, rozpuszczalniki, choroby, przemęczenie, długotrwały stres, zanieczyszczone środowisko, przebywanie w zadymionych pomieszczeniach, promieniowanie UV, trwała ondulacja, farbowanie. Ilość ceramidów spada również wraz z wiekiem – od okresu menopauzy spada ogólna ilość lipidów a w konsekwencji i ceramidów. Uszkodzenie skóry i zmniejszenie lipidów niezbędnych do funkcjonowania bariery lipidowej powoduje wzrost utraty wody , co przynosi negatywne skutki dla ogólnego stanu skóry. Naskórek, w którym brakuje ceramidów, staje się cieńszy, mniej elastyczny, zaburzeniu ulegają procesy rogowacenia. W efekcie – skóra starzeje się jeszcze szybciej, przestaje być gładka, pojawiają się zmarszczki. Tak więc, utrata wody poprzez naskórek sygnalizuje konieczność naprawy bariery lipidowej.
Niedobory ceramidów można uzupełnić preparatami kosmetycznymi. Obecny stan badań pozwala stwierdzić, ze są one cennym surowcem kosmetycznym, a największą skuteczność działania zapewnia zastosowanie kompleksowej i odpowiadającej tym, jakie w postaci naturalnej występują w ludzkiej skórze mieszaniny lipidów, tj. ceramidów w połączeniu z cholesterolem i wolnymi kwasami tłuszczowymi.
Ceramidy wytwarza się również syntetycznie. Otrzymane wówczas związki mają strukturę podobną do ceramidów naturalnych, ale nie zawierają tak charakterystycznego układu, jak fitosfingozyna. Noszą nazwę pseudoceramidów. Dla ich uzyskania używa się stosunkowo niedrogich odczynników, dlatego pseudoceramidy są tańsze od swych naturalnych odpowiedników.
Jest to nowoczesny, naturalny i unikalny kompleks ceramidowy, który wzmacnia funkcję bariery lipidowej oraz regeneruje jej uszkodzenia. Zastosowany w emulsji zarówno na nieuszkodzoną , jak i uszkodzoną skórę, zwiększa zdolność zatrzymywania wody w skórze oraz zmniejsza utratę wody przez naskórek, a zatem przywraca do normy zawartość wody w skórze oraz przyspiesza jej regenerację. Dzięki zawartości fitosfingozyny pomaga w przebudowaniu bariery lipidowej, gdyż nie tylko dostarcza skórze z zewnątrz substancje natłuszczające, które tylko doraźnie i powierzchniowo nadrabiają brak wytwarzanych przez skórę lipidów, ale również pobudza skórę do samodzielnej ich produkcji. Fitosfingozyna bowiem wpływa na syntezę ceramidów. Działa również silnie przeciwzapalnie przeciwbakteryjnie, dzięki czemu zmniejsza ilość zmian trądzikowych i zaskórników oraz łagodzi podrażnienia.
Do jego produkcji użyto surowców wyłącznie pochodzenia roślinnego .
Właściwości kosmetyczne kompleksu ceramidowego:
– wzmocnienie i naprawa bariery lipidowej naskórka;
– wzrost nawilżenia – badania laboratoryjne wykazały, że już trzytygodniowe stosowanie preparatów z ceramidami polepsza
stan nawilżenia cery o 60-70 proc.;
– przywrócenie jędrności i elastyczności skóry mało elastycznej i zwiotczałej;
– wygładzenie drobnych zmarszczek;
– zmniejszenie szorstkości i nadmiernego łuszczenia – szczególnie w przypadku kuracji retinoidami, które uszkadzają barierę
skórną, powodują podrażenia i nadmierne łuszczenie;
– łagodzenie podrażnień oraz w zmniejszenie zaczerwienienia skóry;
– ochrona naskórka przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych i zapobiegnie jego wysychaniu;
– wzrost elastyczności, sprężystości, nawilżenia i połysku włosów
- Roślinne Komórki Macierzyste mają cudowne właściwości:
– ochrona komórek macierzystych skóry
– wydłużają czas życia fibroblastow znajdujacych się w skórze opóźniając proces starzenia, chroniąc przed czynnikami utleniającymi
– reperują zniszczone DNA
– odmładzają i regenerują starzejacą się skórę
– wzrost jędrności i elastyczności skóry
– wygładzenie i poprawa kolorytu skóry
- Wyciąg z alg: algi wyglądają niepozornie ale są skarbnicą protein, witamin, mikroelementów oraz silnie nawilżających aminokwasó włącznie z kwasem hialuronowym.
Znajdujące się w algach węglowodany regulują pracę gruczołów łojowych, poprawiają krążenie i przemianę materii w skórze. Natomiast mikroelemnty takie jak żelazo, magnez, cynk i wapń znacząco wpływają na proces odnowy. Szczególnie wapń regeneruje i zagęszcza naskórek, zwieksza jego spoistość i wzmacnia tkankę podskórną. Magnez stymuluje wzrost komórek skóry.
Mikroelementy z alg mają zdolność głębokiego wnikania w gląb warstwy rogowej skóry powodując, że skóra staje się doskonale nawilżona, lepiej napięta i bardziej elastyczna.
- Potrójny kwas hialuronowy tworzą 3 rodzaje kwasu o różnej masie cząsteczkowej:
– kwas wielkocząsteczkowy typu HMW (HMW – High Molecular Weight) – 0,5% o cząsteczkach 1.0 do1.8 MDa;
– kwas małocząsteczkowy typu LMW (LMW – Low Molecular Weight) -0,5% o cząsteczkach 0,1 do 0,4 MDa;
– kwas małocząsteczkowy typu SLMW (Super Low Molecular Weight) – 0,5% o cząsteczkach poniżej 10 tys. Daltonów (10 kDa).
Mieszanka w postaci jednorodnego roztworu tych trzech różnych typów kwasów hialuronowych wykazuje najkorzystniejsze, wzajemnie uzupełniające się działanie. Kwas małocząsteczkowy SLMW zwiększa poziom nawilżenia wewnątrz skóry, kwas małocząsteczkowy LMW działa nawilżająco, zwiększa przenikanie substancji czynnych oraz wpływa na fizjologię keratynocytów i fibroblastów, natomiast kwas HMW tworzy na powierzchni skóry warstwę, która zapobiega uciekaniu wody z wnętrza. Skóra jest zatem doskonale nawilżona zarówno od wewnątrz jak i zabezpieczona przed uciekaniem wody z warstwy rogowej naskórka.
Kwas hialuronowy obok kolagenu jest najważniejszym składnikiem naszej skóry. Znajduje się także w tkance łącznej, stawowej, w ścianach naczyń krwionośnych, płynach ustrojowych, jednak najwięcej, bo aż 50 % całkowitej ilości, znajduje się w skórze. Jest mukopolisacharydem o średniej masie cząsteczkowej między 600 – 1000 Kda, łączącym włókna kolagenowe i elastynowe w skórze właściwej. Jest obecny w przestrzeni międzykomórkowej naskórka oraz w skórze właściwej jako składnik bezpostaciowego żelu proteoglikanowego, który jest zbiornikiem wodnym dla skóry. Odpowiedzialny jest także za nieprzepuszczalność dla płynów międzytkankowych i bakterii. Jego ilość zależna jest od wieku – najwyższe stężenie jest w skórze niemowląt i dzieci i w miarę upływu czasu, a szczególnie po 50 roku życia, następuje gwałtowny spadek jego ilości – oraz od pory roku – w okresie letnim pod wpływem promieniowania UV ulega fotodegradacji prowadząc do procesu fotostarzenia skóry. Spadek ilości kwasu hialuronowego jest jedną z przyczyn wysuszenia i pomarszczenia starczej skóry.
Unikalną właściwością kwasu hialuronowego jest wysoka zdolność wiązania wody i jej zatrzymywania, również w kosmetyku. Jedna cząsteczka kwasu jest w stanie związać 200-500 cząsteczek wody. Dzięki temu spełnia zasadniczą rolę w utrzymaniu prawidłowej wilgotności naskórka i skóry właściwej – stanowi wodny rezerwuar nawilżający skórę od wewnątrz. Przestrzenie międzykomórkowe bogate w kwas hialuronowy wyciągają wodę ze skóry właściwej, gdy tymczasem lipidy bariery wodnolipidowej naskórka uniemożliwiają przeciekanie wody poza warstwę komórek ziarnistych naskórka.
Dobrze nawodniony naskórek staje się gładki, jędrny, sprężysty i elastyczny. Skóra wygląda lepiej, zdrowiej i młodziej. Kwas hialuronowy nie tylko chroni skórę przed wysychaniem, ale także wzmacnia jej właściwości ochronne.
W kosmetyce i dermatologii (jako składnik profesjonalnych preparatów odmładzających służących do wypełniania zmarszczek i powiększania ust) stosowana jest stabilna postać kwas hialuronowego jakim jest hialuronian sodu czyli sól sodowa kwasu hialuronowego. Jest to substancja biozgodna, nietoksyczna, niedrażniąca i nie powodująca alergii. Całkowicie rozpuszcza się w wodzie i jako 1% roztwór wodny ma postać żelu, który stabilizuje i zagęszcza fazę wodną emulsji. Z uwagi na te liczne doskonałe właściwości jest to jeden z najbardziej podstawowych i wartościowych składników kosmetycznych.
Hialuronian stosowany w preparatach kosmetycznych posiada różne ciężary cząsteczkowe, co determinuje jego przenikalność przez barierę warstwy rogowej i zarazem właściwości kosmetyczne.
Wyróżnia się następujące typy hialuronianu sodu:
* wielkocząsteczkowy HMW (High Molecular Weight) – o cząsteczkach powyżej 1 MDa
(1 milion daltonów), które nie przenikają przez warstwę rogową. Ten rodzaj kwasu tworzy film na powierzchni skóry, powodując lokalnie silne podwyższenie wilgotności warstwy rogowej naskórka, co powoduje jego jedwabistą gładkość. Zwiększa również przepuszczalność naskórka co skutkuje zwiększeniem przenikania substancji czynnych w głąb skóry. Jako 1% roztwór wodny ma postać żelu;
* małocząsteczkowy LMW (Low Molecular Weight) – o cząsteczkach poniżej 1 MDa
(średnio ok. 0,5 MDa), które wnikają w warstwę rogową. Ten rodzaj kwasu działa nawilżająco, zwiększa przenikanie substancji czynnych oraz wpływa na fizjologię keratynocytów i fibroblastów;
* kwas małocząsteczkowy typu SLMW (Super Low Molecular Weight) – o cząsteczkach poniżej 50 tys. daltonów (średnia wielkość to 3 – 10 tys. daltonów), który dzięki małym rozmiarom przenika przez barierę warstwy rogowej do głębszych warstw skóry (do skóry właściwej) wpływając na jej fizjologię i trwale wiążąc wilgoć. Posiada dwukrotnie wyższe zdolności nawilżające w porównaniu z kwasem HMW, a wzrost nawilżenia skóry utrzymuje się przez 3 dni po aplikacji. Ponadto zapobiega niszczeniu włókien kolagenu oraz białek odpowiadających za jędrność skóry, poprzez hamowanie działania enzymów z klasy metaloproteinaz (MMP-1 i MMP-3), które ulegają aktywacji pod wpływem promieniowania słonecznego. Metaloproteinaza MMP-1 – powoduje rozkład włókien kolagenowych odpowiedzialnych za jędrność i młody wygląd skóry, zaś MMP-3 – powoduje rozkład białek odpowiadających za prawidłowe rusztowanie i komunikację pomiędzy naskórkiem a skórą właściwą, która z wiekiem ulega osłabieniu, przez co skóra staje się gorzej odżywiona i napięta.
Właściwości potrójnego kwasu hialuronowego w Serum
1) tworzy film na powierzchni skóry, powodując lokalnie silne podwyższenie wilgotności warstwy rogowej naskórka, co powoduje wrażenie jedwabistej gładkości skóry;
2) działa antyoksydacyjnie – zwiększa odporność skóry na działanie wolnych rodników oraz stymuluje działanie katalazy – naturalnego enzymu obecnego w skórze, który bierze udział w zwalczaniu wolnych rodników;
3) działa silnie odmładzająco poprzez zmniejszenie głębokich zmarszczek – minimalny okres stosowania to 8 tygodni co najmniej 1 x dziennie;
4) chroni naturalny kwas hialuronowy, obecny w skórze przed rozkładem oraz stymuluje jego produkcję, dzięki czemu poprawia stan macierzy wewnątrzkomórkowej;
5) powoduje wzrost elastyczności i zmniejsza szorstkość skóry;
6) wzmacnia barierę ochronną skóry, stymulując produkcję ceramidów;
7) ułatwia aplikację makijażu;
8) przyspiesza wzrost włosów;
9) zmniejsza podrażnienia i przyspiesza gojenie naskórka;
10) w połączeniu z d-pantenolem łagodzi oparzenia po nadmiernej ekspozycji na słońce;
11) jest nośnikiem ułatwiającym wprowadzenie innych składników aktywnych w głąb skóry (np. ekstraktów roślinnych);
12) zagęszcza i stabilizuje fazę wodną emulsji;
13) utrzymuje wilgoć w kosmetykach.
- Kolagen Roslinny ma duże powinowactwo do struktury włosów i skóry tworząc na ich powierzchni trwały film ochronny utrzymujący zwiększony poziom wilgotności.
Zwiększa syntezę kolagenu w skórze poprawiając tym samym jej strukturę, elastyczność i napięcie. Czyni ją miękką i jedwabiście gładką oraz chroni przed wpływami czynników atmosferycznych.
- Ekstremolit to substancja aktywna w postaci uzyskana w wyniku opatentowanego procesu biotechnologicznego, któremu poddano bakterie królestwa Archae – halofilne ekstremofile. Dzięki enzymatycznej katalizie oraz procesowi fermentacji cząsteczki ekstremolitu stały się cennym surowcem kosmetycznym, są bowiem całkowicie nietoksyczne, rozpuszczalne w wodzie, chemicznie stabilne i kompatybilne z metabolizmem komórek skóry.
Ekstremolit to innowacyjny i naturalny składnik aktywny o właściwościach przeciwstarzeniowych w postaci wysoko skoncentrowanego i czystego ekstremolitu działającego na dwóch poziomach: reguluje zakłócone procesy i stymuluje przemiany biochemiczne, których celem jest odnowa zniszczonych rodnikami struktur skóry oraz remodeluje struktury skóry.
Ekstremofile to organizmy tolerujące lub wymagające do życia skrajnych, z ludzkiego punktu widzenia, warunków środowiskowych. W większości przypadków ekstremofile to organizmy jednokomórkowe należące do domeny Archaea. Te fascynujące dla nauki i ciekawe z punktu widzenia gospodarki bakterie potrafią żyć w warunkach nie do wytrzymania dla innych organizmów – zamieszkują gorące źródła siarkowe, arktyczne morza, wyloty wulkanów czy dna oceanów. Jakie cechy i właściwości pozwalają tym organizmom przetrwać w tak niezwykłych środowiskach? Badając szczegółowo ten rodzaj bakterii, uczeni stwierdzili, że większość przemian metabolicznych przebiega u nich tak samo, jak w bakteriach “normalnych”. Za to struktura zewnętrznych błon wielu ekstremofili odbiega od powszechnie znanej. Błony te zawierają enzymy zwane ekstremolitami, które chronią komórki bakterii przed ekstremalnymi warunkami, w których żyją np. przed zbytnim zasoleniem, promieniowaniem UV, wysokim ciśnieniem, kwasem lub zasadami obecnymi w środowisku.
Ekstremofile mogą w ciągu najbliższego dziesięciolecia zrewolucjonizować medycynę, kosmetologię i przemysł. Biotechnologia umożliwia użycie enzymów ekstremofili między innymi w: procesach produkcji leków, kosmetyków, w przemyśle spożywczym, czy też w biologii molekularnej.Badania in-vitro oraz testy kliniczne wykazały, iż ekstremolit jest skutecznym składnikiem przeciwstarzeniowym działającym na dwóch poziomach: chroni skórę przed stresem oksydacyjnym oraz promieniowaniem UVA oraz remodeluje strukturę skóry. Składnik ten, określany również mianem “Duch Młodości”, stymuluje naturalny system obronny skóry i zwiększa wydajność przeżywalności komórek skóry narażonych na działanie stresowych warunków jak promieniowanie UV (promieniowanie przyczynia się do uszkodzeń w strukturze DNA, powodując zaburzenia w równowadze biochemicznej skóry) oraz nadprodukcji prozapalnych cytokin, które przyspieszają proces starzenia skóry. Glycoin stymuluje działanie enzymu dysmutazy nadtlenkowej (SOD), która skutecznie rozkłada niezwykle groźne, wolne rodniki nadtlenkowe. Ekstrakt spowalnia także procesy starzenia skóry, poprzez zahamowanie aktywności kolagenozy i elastazy – enzymów związanych z degradacją kolagenu i elastyny, które są podstawowymi białkami strukturalnymi skóry. Redukcja ilości kolagenu i elastyny objawia się obniżeniem elastyczności jędrności skóry oraz powstaniem zmarszczek. Indukcja aktywności kolagenazy pod wpływem UV jest jedną z głównych przyczyn starzenia skóry.
Jednocześnie rezultatem działania ekstremolitu na specyficzne białka biorące udział w procesach zachodzących w naskórku, jest pogrubienie epidermy, remodelowanie struktury skóry (wzrost gęstości i poprawa owalu twarzy) oraz potwierdzone in-vivo rezultaty jak: poprawa nawilżenia, elastyczności i gładkości skóry.
Właściwości kosmetyczne ekstremolitu:
– chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników;
– łagodzi skutki poparzeń słonecznych;
– wzmacnia włókna kolagenu i elastyny- wzrost jędrności i elastyczności skóry;
– odmłodzenie i regeneracja starzejącej się skóry;
– zwiększa elastyczność oraz jędrności skóry – poprawa owalu twarzy;
– wygładza oraz zwiększa stopień nawilżenia;
- Ekstrakt z Centella asiatica wykazuje silne działanie przeciwzapalne oraz przeciwdziała uszkodzeniom tkanki skóry w procesie starzenia się. Podobnie jak estrogeny pozytywnie wpływa na metabolizm fibroblastów i syntezę włókien kolagenowych.
Ponadto stymuluje syntezę kwasu hialuronowego odpowiedzialnego za nawilżenie skóry oraz jest drogocennym składnikiem kosmetyków przeciwstarzeniowych.
Centalla asiatica stanowi znany środek o potwierdzonym działaniu regeneracyjnym przepisywanym przez lekarzy od 20 lat (np. leki na gojenie się ran, gdy od skóry wymagana jest wielokrotnie zintensyfikowana synteza włókien kolagenowych warunkująca zasklepienie ubytku).
- Centella asiatica:
-stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu;
-działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie;
-wpływa na redukcję zmarszczek oraz przeciwdziała powstawaniu nowych;
-działa przeciwobrzękowo;
-wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych;
-ma zastosowanie w pielęgnacji cery naczynkowej, likwiduje cienie pod oczami;
-stymuluje syntezę kwasu hialuronowego;
-wygładza skórę i zmniejsza przebarwienia, blizny (np. rozstępy).
- Witamina B5 (D-Pantenol): D-pantenol to inaczej prowitamina B5 czyli prekursor witaminy B5, który po wniknięciu w skórę przekształca się w witaminę B5 czyli kwas pantotenowy.
Stosowany w kosmetyce d-pantenol ze względu na małą cząsteczkę i pomimo swej hydrofilowej natury, doskonale wnika przez naskórek aż do skóry właściwej, w korzenie włosów i w górną warstwę paznokci. Wykazuje ponadto powinowactwo do keratyny naskórka i paznokci.
Deficyt tej witaminy w skórze objawia się zaburzeniami w procesach rogowacenia naskórka czyli nadmiernym rogowaceniem i złuszczaniem, oraz zaburzeniami w pigmentacji.
D-pantenol doskonale nawilża skórę, ma korzystny wpływ na barierę lipidową skóry – przyspiesza syntezę lipidów, białek i lipoprotein – oraz działa łagodząco i gojąco.
Jest jednym z najlepszych środków kondycjonujących włosy.
Witamina B 5 (kwas pantotenowy), w którą d-pantenol przekształca się w korze włosa, odgrywa podstawową rolę podczas podziałów komórek w mieszku włosowym, dlatego jej obecność jest niezbędna dla prawidłowego wzrostu włosów. Witamina ta jest ponadto jednym z naturalnych składników elementów budulcowych włosa odpowiedzialnych za jego własności mechaniczne (np. siłę i sprężystość).
Jest też ważnym składnikiem spoiwa wypełniającego przestrzenie międzykomórkowe i utrzymującym odpowiednią wilgotność włosów.
Efekty stosowania d-pantenolu:
*doskonałe nawilżenie skóry, która staje się miękka i gładka;
*przyspieszone gojenie się ran i podrażnień – jest stymulatorem wzrostu i odnowy komórek naskórka i skory właściwej;
*złagodzenie skutków oparzeń słonecznych – podstawowy składnik kosmetyków typu after-sun.
*zwiększenie szybkości wzrostu i grubości włosów;
*wzrost elastyczności, nawilżenia i połysku włosów;
*mniejsza tendencja do rozszczepiania końcówek oraz lepsza rozczesywalność fryzury;
*wzrost nawilżenia, wzmocnienia i elastyczności płytki paznokcia.
- Wyciąg z Korzenia Tarczycy Bajkalskiej to oczyszczona frakcja otrzymywana z (łac. “Scutellaria baicalensis Georgi”), standaryzowana na zawartość bajkaliny.
Na tle licznych popularnych aktywnych substancji przeciwstarzeniowych działających przeciwutleniająco (koenzym Q10, witamina C, witamina E, polifenole oraz ekstrakty roślinne w nie bogate) lub stymulujących syntezę kolagenu i elastyny (pochodne retinolu, proteiny, węglowodany i inne). Jest to surowiec nowatorski wykazujący odmienny mechanizm działania na skórę, opóźnia bowiem starzenie komórkowe i odmładza skórę do stanu porównywalnego ze skórą młodszą o dziesięć lat.
Termin senescencja wywodzi sie z łacinskiego słowa “senectus” i jest synonimem starzenia. W odniesieniu do skóry, senescencja komórkowa jest podstawowym procesem erozji i ubytku fibroblastów i jest ona bardzo blisko związana ze starzeniem. Fibroblasty to komórki syntetyzujące proteiny, takie jak składniki matrycy pozakomórkowej, oraz włókna tkanki łącznej, takie jak kolagen, elastyna czy retykulina. Proteiny te odpowiedzialne są za właściwą integralność (np. jędrny owal twarzy) i elastyczność skóry. Wraz ze starzeniem się, dojrzałe fibroblasty mają tendencję do przeważania nad fibroblastami młodymi, przez co skóra traci pewne określone właściwości funkcjonalne, typowe dla skóry młodej. Podczas swego życia, fibroblasty podlegają zwalniającemu cyklowi podziału komórek, po czym, po osiągnięciu określonej liczby podziałów, wkraczają w stan senescencji komórkowej i następnie umierają. Stwierdzono, że liczba podziałów fibroblastów zależy od wieku. Młode fibroblasty, zanim osiągną stan senescencji, mogą dzielić się średnio ok. 50 razy, podczas gdy od wieku ok. 30 lat, liczba podziałów zmniejsza się z każdą dekadą o ok. 10%. Wraz z upływem czasu, komórki cechuje zmniejszenie zdolności metabolicznych i replikacyjnych, co skutkuje redukcją liczby podziałów. Zjawisko utraty zdolności replikacyjnych znane jest jako senescencja replikacyjna lub komórkowa. Dojrzałe komórki, znajdujące się w stanie senescencji, podlegają istotnym zmianom metabolicznym i morfologicznym, włączając w nie zmiany w syntezie składników matrycy pozakomórkowej (zmniejszenie syntezy kolagenu i elastyny), wzrost syntezy proteaz (zwłaszcza metaloproteinaz, katalizujących rozkład kolagenu, elastyny i glikozoaminoglikanów) oraz wzrost wydzielania prozapalnych cytokin. Wszystkie te zmiany wykazują wyraźny, negatywny wpływ na skórę, powodując jej starzenie. Sugeruje się, że istnieje zegar komórkowy, określający moment kiedy następuje zatrzymanie replikacji komórkowej i rozpoczyna się senescencja. Marker ten zlokalizowany jest w telomerach (z greki: “telos” – koniec, “meros” – część) – fragmentach DNA znajdujących się na końcach chromosomów. Za każdym razem, gdy komórka się dzieli, jej telomery ulegają skróceniu, przez co zmniejsza się jej zdolność do kolejnych podziałów. Początek senescencji replikacyjnej kontrolowany jest przez skrócenie telomeru. Dojrzałe komórki skracają swoje telomery z każdym podziałem. – wyjątek stanowią tu jedynie komórki macierzyste, u których długość telomerów pozostaje bez zmian, co pozwala im na osiągnięcie nieograniczonej zdolności do proliferacji. Fenomen ten jest skutkiem aktywności rybonukleoproteinowego kompleksu zwanego telomerazą, którego ekspresja ograniczona jest jedynie do komórek macierzystych. Dlatego też większość dojrzałych komórek, m.in. fibroblasty, nie wykazuje ekspresji telomerazy.
Ten innowacyjny surowiec przeciwstarzeniowy zapobiega senescencji komórkowej poprzez stymulowanie ekspresji telomerazy w fibroblastach. W tym celu opracowany został specjalny model komórkowy, za pomocą którego możliwy był pomiar ekspresji telomerazy w komórkach, wynikający z działania substancji aktywnej. Spośród 42 ekstraktów roślinnych, znanych ze swych właściwości przeciwstarzeniowych, które zostały zbadane pod kątem ich ewentualnego wpływu na zwiększanie ekspresji telomerazy, tylko jeden z nich był w stanie aktywować promotor telomerazy oraz zwiększać ekspresję telomerazy w ludzkich fibroblastach in vitro. Ekstraktem tym okazała się tarczyca bajkalska, a konkretnie jej frakcja flawonoidowa – standaryzowana na charakterystyczny dla tej rośliny flawonoid – bajkalinę, stanowiącą główny składnik tego wyciągu.
Badania in vitro przeprowadzone na ludzkich fibroblastach potwierdzają korzystny wpływ tego wyciągu na odnowę telomerów wskutek zwiększonej ekspresji telomerazy. Od momentu, gdy fibroblasty próbki kontrolnej przestały się dzielić i wkroczyły w stan senescencji komórkowej (nastąpiło to po ok. 50 podziale), fibroblasty poddane działaniu tego wyciągu były w stanie przeprowadzić dodatkowe 5 cykli podziałów komórek. Badanie wykazało, że wyciąg ten posiada zdolność do opóźniania momentu wkroczenia ludzkich fibroblastów w stan senescencji, jednak nie na drodze zwolnienia ich podziałów i “uśpienia” aktywności, ale poprzez zwiększenie liczby podziałów o 10%, zakładając, że całkowita liczba podziałów fibroblastów wynosi 50. Jeśli odniesiemy ten wynik do ludzkiej skóry oraz weźmiemy pod uwagę fakt, że począwszy od wieku 30 lat liczba podziałów komórek skóry spada z każdą dekadą o 10%, możemy stwierdzić, że wyciąg ten opóźnia starzenie komórkowe i przywraca aktywność fibroblastów do stanu porównywalnego ze skórą młodszą o dziesięć lat. Korzystne działanie tego wyciągu zostało dodatkowo potwierdzone w teście in vivo, przeprowadzonym na grupie 20 kobiet w wieku 35-45 lat. Dwumiesięczne stosowanie kremu zawierającego 1,5% wyciągu skutkowało znacznym zwiększeniem elastyczności i jędrności skóry co pozwala na utrzymanie właściwości typowych dla młodej skóry – maksymalnej rozciągliwości i zdolności do szybkiego odzyskania kształtu – stwierdzono wzrost obu parametrów średnio o ok. 12,5% względem placebo. Odnotowano również zapoczątkowaną restrukturyzację mikrorzeźby skóry oraz zmniejszenie dezorganizacji linii na powierzchni skóry.
Właściwości kosmetyczne wyciągu:
– opóźnienie senescencji fibroblastów;
– odmłodzanie komórek skóry o 10 lat;
– pozwala na zachowanie wyglądu i jakości młodej skóry poprzez poprawę wskaźników biomechanicznych (sprężystość, jędrność);
– zwiększa elastyczność oraz jędrności skóry – poprawa owalu twarzy;
– prowadzi to do obniżenia stopnia dezorganizacji tkanki skórnej i restrukturyzuje mikrorzeźbę skóry- wzrost gładkości skóry, redukcja drobnych zmarszczek i linii.
- Jedwab: proteiny jedwabiu są doskonałym materiałem budulcowym, a dzięki swej niskiej masie cząsteczkowej oraz charakterowi podobnemu do soli, są zdolne przenikać do zewnętrznych warstw naskórka, scalając je i poprawiając poziom nawilżenia. Głównymi aminokwasami jedwabiu są alanina (33%) i glicyna (37,8%) – obydwa w znaczących ilościach obecne w białkach budulcowych naszej skóry, mające dobre właściwości nawilżające i regeneracyjne. Trzecim znaczącym aminokwasem jedwabiu jest seryna, posiadająca zdolność wiązania wody i tworzenia ochronnego i nieokluzyjnego filmu na powierzchni skóry.
Jedwab poprawia metabolizm komórek skóry, przeciwdziała przebarwieniom, nadaje skórze gładkość.
Uzupełniając naturalną strukturę włosów nadaje im gęstości, puszystości, miękkości i połysku.
- Skwalan posiada właściwości wygładzające, nawilżające, zmiękczające, stabilizuje strukturę lipidów skórnych. Łatwo się wchłania w skórę, dzięki czemu pomaga w przenoszeniu substancji aktywnych w głąb skóry.
Skwalan jest substancją aktywną będącą składnikiem ludzkiego sebum (10%). Jego rola w utrzymaniu kondycji ludzkiej skóry jest bardzo znacząca. Skwalan to postać nasycona skwalenu – nienasyconego węglowodoru alifatycznego. Skwalan w naszej ofercie jest pochodzenia roślinnego – oliwy z oliwek.
Ma bardzo silne właściwości regeneracyjne i nawilżające. Uszczelnia on przestrzenie międzykomórkowe (odbudowuje płaszcz lipidowy), zapobiegając w ten sposób nadmiernemu parowaniu wody z naskórka. Skwalan odżywia skórę witalnymi składnikami, dostarczając substancji odżywczych, ponadto przedłuża działanie witamin A i E, koenzymu Q10. Właściwości te sprawiają, że:
- głęboko nawilża i dotlenia skórę,
- redukuje drobne rysy dojrzałości,
- redukuje przebarwienia oraz blizny trądzikowe,
- goi poparzenia słoneczne i podrażnienia,
- zapobiega przebarwieniom skóry, zmarszczkom oraz utracie blasku.
- pomaga w leczeniu egzemy.
Skwalan jest wytwarzany w ludzkim organizmie ale od 25 roku życia jego poziom w ludzkim sebum (łoju) zmniejsza się. Dlatego też jego stosowanie po 25 roku życia znacząco poprawia kondycję skóry dojrzałej.
- Woda z wysp Fiji: krystalicznie czysta woda ze źródła Yagara Viti Levu, jednego z ostatnich dziewiczych ekosystemów na Ziemi.